Jak si správně vybrat kotě

Chovatelských stanic britských koček máme v České republice nespočet. Ne každá je ovšem kvalitní. Jak poznat dobrou chovatelskou stanici?

 • Ptejte se známých
  Nejlepší způsob je získat reference od Vašich kamarádů. Dobré zkušenosti se vždy předávají snadno - možná ani nevíte, kolik Vašich známých má kočičku s PP :)
 • Buďte obezřetní u CHS, které chovají více plemen nebo více druhů zvířat
  Chov není jednoduchou záležitostí. Potřebujete nejenom dostatek času, ale také prostoru. Pro zodpovědný chov více plemen je potřeba více místa. Dejte si pozor, ať nenaletíte množiteli - ti často množí více ras, mnohdy i mezi sebou.
 • Jsou chovní jedinci testováni na genetické nemoci?
  Velmi důležitým aspektem jsou také testy genetických nemocí. U britských koček jsou velmi rozšířeny nemoci HCM a PKD, správná chovatelská stanice také testuje na FIV, FeLV a FIP (více o nemocech zde). Chovatel Vám na požádání předloží výsledky testů, kopie jsou také přikládány k dokumentům při odběru kotěte.
 • Přijeďte na návštěvu
  Dobrá chovatelská stanice Vám sama nabídne nezávaznou návštěvu. Můžete se přijet podívat jak na koťata, tak na rodiče i všechna ostatní zvířata žijící s nimi v prostředí, kde přirozeně vyrůstají. Můžete s nimi strávit nějaký čas, kdy se Vás chovatel zeptá na Vás a na podmínky, ve kterých případně bude kotě u Vás žít. Správní chovatelé chtějí vědět o nových majitelích co nejvíce.
 • Všímejte si povahy rodičů kotěte
  Povaha je také dědičná - pokud jsou rodiče přítulní, je tu velká šance, že jejich kotě bude přítulné také. Hodně ale také záleží na socializaci koťat v CHS - i to nejplašší kotě se dá vymazlit.
 • Chovatelství je koníček - ne business
  Správný chovatel nechová kočky kvůli výdělku - vydělané peníze totiž dále investujeme do svého chovu. Děláme to z lásky ke kočkám a s vidinou vylepšování plemene. Své kočky milujeme stejně jako vy :)
 • Titul kočky není důležitý
  Samozřejmě je krásné, když má kočka před svým jménem několik titulů. Mohlo by se zdát, že deklaruje správný standard kočky. Bohužel se tituly dají prostě "vyběhat". Čím častěji budete s kočkou jezdit na výstavy, tím větší je šance dosažení titulů. Standardy plemene jsou již na výstavách bohužel často opomíjeny.